Opublikowano

Plan Worek – operacyjny plan obrony Helu w 1939 roku

plan worek 1939

Cel i założenia planu Worek

Plan Worek to opracowany w 1939 roku plan operacyjny polskich okrętów podwodnych mający na celu obronę Helu przed spodziewanym desantem niemieckim. Zakładał on rozmieszczenie polskich jednostek podwodnych wokół Półwyspu Helskiego i zachodniej części Zatoki Gdańskiej. Przyjrzyjmy się bliżej założeniom i przebiegowi realizacji planu Worek.

Okręty biorące udział w planie Worek

W realizacji planu Worek uczestniczyły następujące polskie okręty podwodne:

  • ORP Orzeł
  • ORP Wilk
  • ORP Sęp
  • ORP Żbik
  • ORP Ryś

Ich głównym zadaniem było patrolowanie przydzielonych sektorów wokół Półwyspu Helskiego i atakowanie wykrytych niemieckich jednostek za pomocą torped.

ORK Wilk 1930 Plan Worek

Rozmieszczenie okrętów podwodnych w ramach planu Worek

Uzupełnieniem planu Worek był rozkaz „Sygnałowy 1”, który przydzielał okrętom konkretne sektory operacyjne wokół Helu i wskazywał miejsca do ładowania akumulatorów.

ORP Orzeł otrzymał sektor w Zatoce Puckiej, obejmujący obszar do linii Jastarnia-ujście Wisły. Na wschód od tej linii miał operować ORP Wilk w sektorze numer 27.

ORP Sęp patrolował akwen pomiędzy południkami latarni morskiej Stilo i 18°30’ na wschód, a na północy do równoleżnika 55°12’. Było to około 5-10 mil morskich na północ od Rozewia.

ORP Żbik i ORP Ryś otrzymały sektory operacyjne na południowy wschód od rejonu ORP Sęp.

Okręty otrzymały również wydzielone akweny do nocnego ładowania akumulatorów oraz informacje o rejonach zagrożonych minami w ramach planu „Rurka”.

Niepowodzenie realizacji planu Worek

Plan Worek miał charakter defensywny i zakładał rozlokowanie okrętów podwodnych tak, aby uniemożliwić Niemcom podejście do Helu od strony morza. Niestety okazało się, że przyjęte założenia uniemożliwiły efektywne wykorzystanie możliwości polskich jednostek podwodnych.

Wszystkie okręty biorące udział w realizacji planu Worek zostały wykryte i zaatakowane przez Niemców. Ostatecznie realizacja planu zakończyła się niepowodzeniem, a Hel został zdobyty przez wojska niemieckie.

Modele okrętów z planu Worek

W naszym sklepie znajdziecie modele okrętów, które brały udział w planie Worek, m.in. ORP Wilk i ORP Orzeł w skali 1:1250 (do linii wodnej). Posiadamy również modele wielu niemieckich okrętów z okresu II wojny światowej.

Dzięki nim możecie odtworzyć wydarzenia z planu Worek w waszych grach i bitwach morskich. Wkrótce wydamy też zestaw prostych zasad, które umożliwią wam przeprowadzenie symulacji planu Worek.